Make your own free website on Tripod.com

Home

Sizin yolladiginiz sorunlar | Bana gelen sorunlar | Sorunlarinizin cevaplari | Editörünüzün düsünceleri | Rehberlik | Bölüm hakkindaki görüsleriniz | Bize ulasin!
Sorunlariniz
Rehberlik

SORUNLAR CÖZMENIN 12 YOLU

*****Karar verme sanat:Problem çözmenin 12 yolu****
Yasamda hepimizin problemleri vardir ve çözümleri bizi mesgul eder .Magara adam bu sayede dogann güçlüklerini yenebilmis ve hayatta kalmayi basarabilmistir.Yine problem çözme sayesinde Leonardo da Vinci,Descartes,Newton,Freud, ve Einstein bilimsel buluslarin yapabilmislerdir.Yasadigimiz çagda dahi çözülecek bir çok problem vardr.Ancak psikologlar,mühendisler,sosyal bilimciler, tarafindan yapilan arastirmalar,problemlerin birbirine benzeyen taraflar olduunu ve problem çözmenin karar vermenin örenebilecek bir beceri olduunu söylemistir.
Problem çözmenin ilkeleri konusunda;UCLA Mühendislik Sistemleri Bölüm Bakan Prof. Moshe Rubinstein u sonuçlara varmistir;
1-Ayrintilara aldiris etmeden önce bütün tabloya bakiniz!
2-Degisik çözümlerin sonuçlarin birbiriyle karsilastiran
Akilli adam,kurnaz adamin içinden çikmaya ugrastigi güç durumlara daha batan girmeyen adamdir.
Baska bir deyisle,hükümet emniyet kemerlerinin takilmasi istese acaba sürücüler ve halk bunu dinleyecek midir?
3-Çabuk karar vermeyin.Bütün seçenekleri iyice tartmadan önce kendinizi bir girisime girmeye zorlamayin!
Genellikle bir problemi çözmek için(acil durumlarn dnda)çok çabuk harekete geçerseniz kendinizi sonradan pisman olacaginiz bir duruma sokmus olursunuz ya da ilerde büyük bir zaman,para veya güç kaybi onu degisitirmek zorunda kalirsiniz.daha iyi bir yöntem ayn zamanda birçok degisik çözüm aramak ve bunlarin içinden en iyisini seçmektir.
4-Süphe etmekten çekinmeyin!
Herkes tarafindan kabul edilen gerçeklerden bile süphe ediniz ve gerekirse onlar red ediniz.
Bilim tarihi süpheciler ve herkes tarafindan gerçek saydigi seyleri cesaretle red eden insanlarla doludur.Galileo,Kopernikin dünyanin günes etrafnda döndüünü kabul ettii fakat günein dünyann etrafnda döndüünü red ettii için hapsedilmiti. Thomas Alva Edison elektrik isik problemini baskalari tarafindan yapilmis olan bütün deneyleri reddetme yoluyla çözmüstü.
5-Degisik dogrular denemeye çalisin,basari sansiniz az olsa bile!
1025 oyuncunun katildigi bir tenis turnuvasnda kaybedenin çikmasi esasina göre kazanan ilan edilinceye kadar kaç maç oynanir?
Balangiçtan baslayarak ilk önce 512 oyun(bir oyuncu açikta kalmak sartyla),sonra 256 oyun(bir oyuncu açkta kalmak artyla)ve böylece hesaplama sonuna kadar sürdürülür.Halbuki daha çabuk bir yant her rakip oyuncunun(biri hariç)bir oyun kaybetmesidir ki,o zaman yant basitçe 1024tür.
6-Eski problemleri çözerken yeni aygtlardan faydalanmaya bakn!
San Fransiskoda bir kuyumcu birkaç kere hrszlar tarafndan soyulduktan sonra camekanna büyük bir tarantula örümcei koymu ve önüne u levhay asmtr;DKKAT!bu camekan tarantulalar tarafndan korunmaktadr!.bunu gören hrszlar bu zehirli örümcekten korkarak bir daha oraya yaklamamlar.Böyle bir örümcein kiras ayda 10$d.Oysa alman bir çoban köpeiyse ayda 300$ tutacakt.
Kimsenin bulunmad bir yolda otomobilin vantilatör kay kopan Kaliforniyal bir kz naylon çorabn çkarm ve en yakn benzin istasyonuna ondan faydalanarak gitmitir.
7-Problemlerinizi iyice anlamak için modeller ve benzetmelerden faydalann!
Benzetmek:Kan deverannn bulucusu Dr.William Osler kalbi bir pompaya benzetmiti.
Grafikler veya matematiksel modeller:Rene Descartes(rüyasnda gördüü)matematiksel bir modelden faydalanarak geometri ve cebir arasndaki balanty kurmutur.
8-Soru sorun!
Problem çözmede dil en kuvvetli araçtr.Soru sormak doru kelimeyi yakalamak ya da o kelimeyi iitmek sizi baarl bir çözüme götürecek ynlarca bilgiye sahip olmanz salar.
Babil kral Hammurabi,su problemiyle urarken tarihinin gidiatn deitirdi.o insanlar nasl suya götürebileceini deil suyu nasl insanlara getirebileceini sordu ve onun sayesinde ilk su kanallar ortaya çkt.
9-lk çözümünüzden memnun olmayn!
Zayf noktalarn aratrn,problemi parçalayn daha baka bir çözüm yolunu bulun ve bunu ilk çözümle karlatrn.
Marconinin radyo dalgalarn ilk kullanndan sonra mühendisler haberlemeyi o kadar ileri götürmülerdir ki astronotlarnn ayda yürürken alnan resimleri ayn anda dünya televizyonlarnda görülmütür.
10-Problemi bir türlü çözemiyorsanz onu bakalaryla tartnz!
Bulucunun yalnz bana çalt dönemler artk geçmitir.En önemli bilimsel bulular bugün ekip çalmalarnn bir ürünüdür.Kalp hastalklar,felç,kanserde bunun örneidir.
11-Duygularnz bilmezlikten gelmeyin!
Akl ve mantk her zaman bilimin odak noktas olmutur.Ancak duygular ve sezgiler de problem çözmede büyük rol oynamaktadr.Amerikan Nobel ödülü sahibi James Watson The Trouble Helix adl kitabnda DNA genetik ifresinin en sonunda çözülmesi duygu ve sezgilerinin büyük rol oynadn söylemitir.
12-Problem çözerken ona verdiiniz deeri göz önünde tutun!Unutmayn ki her insan yaama baka deerler açsndan bakar!
Anneniz,einiz ve çocuunuzla bir deniz seyahatindesiniz.Bulunduunuz gemi batyor ve yüzme bilen tek kii sizsiniz.bu durumda kimi kurtarrsnz?
Yaplan anketler sonucunda;bat ülkelerinde yaayanlarn %60nn çocuu,%40nn eini kurtaraca ve pratik bakmdan hiç kimsenin anneye yardm etmeyecei saptanmtr.Ortadou ve Asya ülkelerinde ise;bat ülkelerinin tam aksine annenin kurtarlmas gerei daha ar basmtr.Deer sistemindeki bu çelikiler problemlere çözüm ararken bireylerin ve toplumlarn karsna çkan güçlüklerdir.

arkadaslar sorunlariniz için bu kitab öneririm
kisisel degisim stratejileri//

bu kitap sayesinde belki biraz olsun sinirlerinizi atarsiniz ne dersiniz?

A beach house; Actual size=240 pixels wide

insanlarin konusmasindaki en önemli etmen yüz ifadesidir!

In this area, we might include any disclaimers or special guidelines.